11 نوامبر

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک یکی از عمل های بسیار رایج است . غالبا جراحی پلک به منظور زیبایی ( cosmetic ) انجام می شود. اما در موارد بسیاری نیز جهت رفع اختلالات عملکردی همچون محدودیت میدان دید و یا سنگینی پشت چشم ها صورت می گیرد.

عمل پلک یا بلفاروپلاستی

عمل پلک

پلک های بالا ساختارهایی متحرک هستند که نقش محافظت از کره چشم و مرطوب کردن سطح قرینه را بر عهده دارند . وجود مژه ها در لبه پلک نیز نقش بسیار مهمی در زیبایی چشم ها و حالات چهره دارد.

گذشت زمان و اثر اشعه ماوراء بنفش (uv) خورشید باعث شلی و افتادگی پوست و عضلات پلک ها و ابروها می شود . افتادگی زیاد پلک بالا میدان دید فوقانی چشم ها را محدود کرده و یا احساس سنگینی روی چشم ها ایجاد می کند . این بیماران غالبا در دید قسمتهای بالایی سرمثل دیدن چراغ راهنمایی و رانندگی مشکل دارند . اکثر بیماران حتی آنها که به دلیل مشکلات عملکردی چشم ، جراحی پلک انجام می دهند ، به دنبال نتایج زیبایی نیز هستند .

عمل پلک (2)

عمل پلک

برخی بیماران ممکن است انتظارات غیر واقعی از عمل پلک داشته باشند و به  دنبال تغییرات بسیار زیاد و دراماتیک باشند. باید ذکر شود که جراحی پلک بالا به هیچ عنوان روی خطوط پنجه کلاغی اثر ندارد و روی افتادگی ابروها نیز بی اثر است .

در مواردی که افتادگی ابرو در کنار شلی پوست پلک بالا وجود دارد، بهتراست جراحی لیفت ابرو نیز در کنار جراحی بلفاروپلاستی انجام گیرد.

برای مشاده صحبت های دکتر علی قاسمی بر روی تصویر زیر کلیک کنید .

درمورد جراحی پلک پایین ، برخلاف پلک بالا فقط دلایل زیبایی وجود دارد وهیچگاه مشکل عملکردی ایجاد نمی کند . جراحی پلک پایین به دلیل پف زیر چشم و بیرون زدگی چربی ، دور کره چشم انجام می شود. علت بروزآن نیز شلی پوست ، عضلات وغشاء نگهدارنده زیر چشم است . برخی درخواست های جراحی پلک پایین با تصور رفع چروک های پلک پایین است . جراحی پلک پایین به هیچ عنوان درمان چروک های پلک نیست بلکه صرفا جهت رفع پف زیر چشم انجام می گردد .

جراحی پلک عملی سرپایی است که با بی حسی موضعی انجام می شود . عملی نسبتا ساده و بدون درد است . می توان جراحی پلک بالا و پایین را همزمان و در یک جلسه انجام داد.

درمواردی که افتادگی ابروها نیز در فرد وجود دارد می توان همزمان با بلفاروپلاستی پلک بالا جراحی لیفت ابرو نیز انجام داد . برخی موارد افتادگی ابروها درحد متوسط است و بیشتر در قسمت دم ابروها وجود دارد . در این موارد می توان از طریق همان برش بلفاروپلاستی پلک بالا ، دم ابروها را در وضیعت بالاتری ثابت کرد . این عمل را تثبیت ابرو یا “Brow pexy” می نامند.

عمل پلک (1)

عمل پلک

 

 توصیه های پس از جراحی پلک 

1- تا 48 ساعت اول استراحت مطلق داشته باشید وازکمپرس سرد روی پلک ها استفاده نمایید.
2- هربار کمپرس سرد معادل 20 دقیقه است . فواصل کمپرس در روز اول هر نیم ساعت ، روز دوم هر یک ساعت و روز سوم هر 2 ساعت باشد.
3- ازفعالیت های سنگین تا مدت یک هفته پرهیز کنید.
4- تا 48 ساعت اول استحمام نکنید.
5- موقع خواب سروتنه زاویه 45 درجه به بالا داشته باشد.
6- خروج مقداری خونابه از لای بخیه ها طبیعی است وبا گاز تمیزبه آرامی می توانید خشک کنید.
7- درصورت بروز احتمالی خونریزی با گاز تمیز به مدت 10 دقیقه آرام روی پلک فشار دهید وسپس کمپرس یخ بگذارید.
8- 24 ساعت بعدازعمل جهت ویزیت با مطب هماهنگ شوید.
9- بخیه پلک ها 10-7 روزپس ازعمل کشیده می شوند.

خط جراحی پلک بالا و پایین مدتی حالت قرمزرنگ و التهابی دارد و تدریجا طی چند ماه رنگ آن عادی می شود.

اصولا خط جراحی پلک پایین بطورکامل از بین می رود وخط پلک بالا تا حد100 -90 درصد محو می شود.

جراحی افتادگی پلک و اقدامات قبل از عمل

جراحی افتادگی پلک یکی از موثرترین عمل های زیبایی برای جوانسازی ظاهر افراد است.
در این مطلب با نظرات آقای دکتر قاسمی در رابطه با اقدامات قبل از عمل جراحی افتادگی پلک و نحوه عمل بلفاروپلاستی بیشتر آشنا می شویم.

اقدامات قبل از جراحی افتادگی پلک

اگر شما قصد دارید که عمل جراحی افتادگی پلک را انجام دهید، در وهله اول باید توسط دکتر، معاینه شوید. در جلسه اول مشاوره های لازم جهت تایید اینکه آیا شما به عمل بلفاروپلاستی نیاز دارید یا نه صورت می گیرد. برخي انتظارات غير منطقي طي اين جلسات مشاوره تصحيح مي گردد. سپس در صورت نیاز شما به این جراحی میزان افتادگی پلک شما توسط دکتر مورد بررسی قرار می گیرد.

بعد ازتایید دکتر براي شما درخواست آزمایشات لازم مي شود .

جراحی افتادگی پلک و اقدامات قبل از عمل

جراحی افتادگی پلک و اقدامات قبل از عمل

آزمایشات لازم جهت عمل جراحی افتادگی پلک

شامل تعیین وضعيت انعقاد خون ،
آزمایش هپاتیت و در صورت نياز قند خون است.
بررسي فشار خون: اگر فرد مراجعه کننده دچار علائم فشار خون بالا باشد، از فرد خواسته می شود که دارو های فشار خون خود را مرتب مصرف کند و یا توسط دکتر داخلي تحت درمان دارویی قرار گیرد.
تست دیابت: افرادی که دچار دیابت هستند حتما قبل از جراحی بايد قند خونشان تحت کنترل قرار گیرند .

تعیین زمان جراحی بلفاروپلاستی

بعد از مشخص شدن جواب آزمایشات و نبود مشکل، تاریخ و زمان جراحی تعیین می شود.

مصرف دارو قبل از بلفاروپلاستی

توصیه می شود که فرد مراجعه کننده از 5 روز قبل از جراحی پلک، از مصرف داروهای آسپرین، بروفن و ساير داروهای ضد التهاب مانند دیکلوفناک و ایندومتاسین، داروهای گیاهی و ویتامین ها خودداری کنند.

وضعيت ناشتايي قبل از بلفاروپلاستی

لازم نیست که شما قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی ناشتا باشید، اگر قرار است که جراحی شما ظهر انجام شود می توانید قبل از جراحی پلک، ناهار خود را میل کنید.

مقدمه شروع عمل جراحی افتادگی پلک

در ابتدا قبل از شروع جراحی، از پلک بیمار عکس گرفته می شود. سپس فشار خون بیمار و علائم حیاتی فرد کنترل می شود. بعد از انجام این عملیات، به مهم ترین بخش قبل از جراحی يعني طراحی پلک های بیمار مي رسيم كه با ماژیک جراحي انجام می شود.

طراحي پلک قبل از جراحی بلفاروپلاستی

طراحی پلک ها حدود ١٥ الي ٢٠ دقیقه زمان می برد، همانطور که گفته شد طراحی پلک یکی از حساس ترین مراحل كار است. طراحی کمک می کند تا پوست به اندازه برداشته شود ودکتر به مطلوب ترین نتیجه ممکن دست یابد.

تزریق بی حسی موضعی

بعد از طراحی پلک، اقدام به بی حس کردن پلک با استفاده از سرنگ انسولین که دارای سر سوزن های بسیار ظریف است، می شود. ممکن است افرادی نگران درد جراحی پلک به علت اینکه جراحی در ناحیه چشم هست، باشند. اما بهتر است بدانید که در طول عمل شما به هیچ عنوان احساس درد نخواهید کرد. قسمت دردناک عمل شما هنگام تزریق داروی بی حسی است که با استفاده از سرنگ انسولین این درد به حداقل می رسد. بعد از تزریق نیاز به 20 دقیقه زمان برای تاثیر داروی بی حسی و تاثیر مواد تنگ کننده عروق است.

شروع جراحی بلفاروپلاستی

بعد از اطمینان از تاثیر داروی بی حسی، عمل جراحی توسط دکتر و دستیار شروع می شود. جراحی دو پلک حدود ١ تا ١/٥ ساعت زمان می برد. دکتر بعد از برداشتن پوست و تخلیه چربی های اضافی، اقدام به ترمیم و بستن زخم خواهد کرد. برای بستن و بخیه زدن زخم، استفاده از نخ های ظریف و نازک در نتیجه عمل بلفاروپلاستی و حداقل آثار بعد از عمل، اهمیت بالایی دارد.
بعد از جراحی نیازی به پانسمان زخم نیست و تنها کافیست که محل زخم با پماد آنتی بیوتیک پوشانده شود. سپس بیمار حدود نیم ساعت در اتاق جراحی برای مراقبت های بعد از جراحی و كمپرس سرد مي ماند و سپس مرخص مي شود. توجه داشته باشید که عمل به توصیه های پزشک برای مراقبت های بعد از جراحی برای گرفتن نتیجه مطلوب، بسیار مهم است.

بعد از گذشت 24 ساعت، لازم است که بیمار برای ویزیت اولیه به مطب پزشک مراجعه کند. در این جلسه وضعیت زخم بیمار کنترل و نخ های بلندتر بخیه کوتاه می شود. بعد از یک هفته بیمار برای ویزیت دوم و کشیدن نخ بخیه به مطب پزشک باید مراجعه کند.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر علی قاسمی

درباره نویسنده

drghasemi
خدمات کلینیک زیبایی دکتر علی قاسمی لیپوماتیک, لاغری با لیپوماتیک ,کاشت مو ,کاشت ابرو ,بوتاکس ,لیزر موهای زائد

پاسخ

*

code

Call Now Button