11 نوامبر

عمل پلک یا بلفاروپلاستی

عمل پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک یکی از عمل های بسیار رایج است . غالبا جراحی پلک به منظور زیبایی ( cosmetic ) انجام می شود. اما در موارد بسیاری نیز جهت رفع اختلالات عملکردی همچون محدودیت میدان دید و یا سنگینی پشت چشم ها صورت می گیرد.

عمل پلک یا بلفاروپلاستی

پلک های بالا ساختارهایی متحرک هستند که نقش محافظت از کره چشم و مرطوب کردن سطح قرینه را بر عهده دارند . وجود مژه ها در لبه پلک نیز نقش بسیار مهمی در زیبایی چشم ها و حالات چهره دارد.

گذشت زمان و اثر اشعه ماوراء بنفش (uv) خورشید باعث شلی و افتادگی پوست و عضلات پلک ها و ابروها می شود . افتادگی زیاد پلک بالا میدان دید فوقانی چشم ها را محدود کرده و یا احساس سنگینی روی چشم ها ایجاد می کند . این بیماران غالبا در دید قسمتهای بالایی سرمثل دیدن چراغ راهنمایی و رانندگی مشکل دارند . اکثر بیماران حتی آنها که به دلیل مشکلات عملکردی چشم ، جراحی پلک انجام می دهند ، به دنبال نتایج زیبایی نیز هستند .

عمل پلک (2)

برخی بیماران ممکن است انتظارات غیر واقعی از عمل پلک داشته باشند و به  دنبال تغییرات بسیار زیاد و دراماتیک باشند. باید ذکر شود که جراحی پلک بالا به هیچ عنوان روی خطوط پنجه کلاغی اثر ندارد و روی افتادگی ابروها نیز بی اثر است .

در مواردی که افتادگی ابرو در کنار شلی پوست پلک بالا وجود دارد، بهتراست جراحی لیفت ابرو نیز در کنار جراحی بلفاروپلاستی انجام گیرد.

درمورد جراحی پلک پایین ، برخلاف پلک بالا فقط دلایل زیبایی وجود دارد وهیچگاه مشکل عملکردی ایجاد نمی کند . جراحی پلک پایین به دلیل پف زیر چشم و بیرون زدگی چربی ، دور کره چشم انجام می شود. علت بروزآن نیز شلی پوست ، عضلات وغشاء نگهدارنده زیر چشم است . برخی درخواست های جراحی پلک پایین با تصور رفع چروک های پلک پایین است . جراحی پلک پایین به هیچ عنوان درمان چروک های پلک نیست بلکه صرفا جهت رفع پف زیر چشم انجام می گردد .

جراحی پلک عملی سرپایی است که با بی حسی موضعی انجام می شود . عملی نسبتا ساده و بدون درد است . می توان جراحی پلک بالا و پایین را همزمان و در یک جلسه انجام داد.

درمواردی که افتادگی ابروها نیز در فرد وجود دارد می توان همزمان با بلفاروپلاستی پلک بالا جراحی لیفت ابرو نیز انجام داد . برخی موارد افتادگی ابروها درحد متوسط است و بیشتر در قسمت دم ابروها وجود دارد . در این موارد می توان از طریق همان برش بلفاروپلاستی پلک بالا ، دم ابروها را در وضیعت بالاتری ثابت کرد . این عمل را تثبیت ابرو یا “Brow pexy” می نامند.

 عمل پلک (1)

 توصیه های پس از جراحی پلک 
1- تا 48 ساعت اول استراحت مطلق داشته باشید وازکمپرس سرد روی پلک ها استفاده نمایید.
2- هربار کمپرس سرد معادل 20 دقیقه است . فواصل کمپرس در روز اول هر نیم ساعت ، روز دوم هر یک ساعت و روز سوم هر 2 ساعت باشد.
3- ازفعالیت های سنگین تا مدت یک هفته پرهیز کنید.
4- تا 48 ساعت اول استحمام نکنید.
5- موقع خواب سروتنه زاویه 45 درجه به بالا داشته باشد.
6- خروج مقداری خونابه از لای بخیه ها طبیعی است وبا گاز تمیزبه آرامی می توانید خشک کنید.
7- درصورت بروز احتمالی خونریزی با گاز تمیز به مدت 10 دقیقه آرام روی پلک فشار دهید وسپس کمپرس یخ بگذارید.
8- 24 ساعت بعدازعمل جهت ویزیت با مطب هماهنگ شوید.
9- بخیه پلک ها 10-7 روزپس ازعمل کشیده می شوند.

خط جراحی پلک بالا و پایین مدتی حالت قرمزرنگ و التهابی دارد و تدریجا طی چند ماه رنگ آن عادی می شود.

اصولا خط جراحی پلک پایین بطورکامل از بین می رود وخط پلک بالا تا حد100 -90 درصد محو می شود.

دکتر علی قاسمی عضو انجمن کاشت موی آسیا متخصص در انجام انواع کاشت مو طبیعی سر ، ابرو ، مژه پیکرتراشی با انجام لیپوماتیک ، لیپولیز و … لیزر موهای زائد تزریق بوتاکس ژل و چربی و …

 

درباره نویسنده

drghasemi
خدمات کلینیک زیبایی دکتر علی قاسمی لیپوماتیک, لاغری با لیپوماتیک ,کاشت مو ,کاشت ابرو ,بوتاکس ,لیزر موهای زائد

پاسخ

5 × 2 =